25 May 2024
Canondagen: een Ode aan Aletta Jacobs (Dutch-speaking)
Rondleiding met Lize Korpershoek en Tom van der Molen

25 May 2024
Amsterdam Museum on the AmstelBeste Dokter Jacobs, Vanuit de toekomst schrijf ik, Lize Korpershoek, u deze brief…
De Canon bestaat uit personen, voorwerpen en gebeurtenissen die samen het verhaal van de historische en culturele ontwikkeling van Nederland vertellen. Maar, de Canon is veranderlijk en omvat niet de volledige geschiedenis van Nederland. Het Amsterdam Museum is opzoek naar verhalen over bekende en onbekende vrouwen die van betekenis zijn geweest voor Amsterdam, maar zelden of nooit worden beschouwd als onderdeel van de gedeelde geschiedenis.
Op 25 mei van 11.30 tot 12.30 uur geven Lize Korpershoek en curator Tom van der Molen een rondleiding door de vaste collectie van het Amsterdam Museum met als rode draad Aletta Jacobs. Wat heeft zij betekend voor Amsterdam?

Over de rondleiding
In het kader van het project Vrouwen van Amsterdam – een ode, schreef Lize een brief aan Aletta Jacobs, waarin zij haar waardering en dankbaarheid uit voor Jacobs’ strijd voor de emancipatie van vrouwen in Nederland. Tegelijkertijd blijft ze kritisch, zowel op de voortgang van de positie van vrouwen in de maatschappij sinds het overlijden van Aletta Jacobs, als op de uitsluiting van vrouwen die niet rijk en wit waren.
Tijdens de rondleiding door Panorama Amsterdam zullen Tom en Lize dieper ingaan op wie Aletta Jacobs was, wat zij heeft betekend voor Amsterdam en hoe wij nu naar haar activisme kijken. Deze rondleiding vindt plaats in het kader van de Canondagen.
Praktische informatie
Datum en tijd: 25 mei, 11.30 tot 12.30 uur
Locatie: Amsterdam Museum aan de Amstel, Amstel 51
Prijs: Gratis bij een geldig entreebewijs
Voertaal: Nederlands

Over de rondleiders
Lize Korpershoek – Mediamaker
Lize Korpershoek is presentator, illustrator, columnist en documentairemaker. Daarnaast is Lize ook uitgesproken feminist. In de podcast Ok, Wow! Bespreekt ze populaire films en series van vroeger door ze met een hedendaagse blik te bekijken. Met deze podcast maakt zij feministische thema’s toegankelijk voor een breed publiek.
Tom van der Molen – Curator Amsterdam Museum
Tom van der Molen studeerde kunstgeschiedenis aan de Universiteit van Amsterdam en werkt als conservator bij het Amsterdam Museum. Hij is gespecialiseerd in 17e-eeuwse Amsterdamse schilderkunst en is geïnteresseerd in hoe geschiedenis wordt geschreven en welke rol kunst speelt in de perceptie van geschiedenis.

100 vrouwen, 2024, Hedy Tjin
Vrouwen van Amsterdam - een Ode
Op 27 oktober 2025 viert Amsterdam haar 750e verjaardag. Hoe reflecteren we op deze 750 jaar Amsterdamse geschiedenis?
Over het algemeen lezen, leren en bespreken we de geschiedenis van Amsterdam vanuit een mannelijk, eurocentrisch perspectief. Dit resulteert in een eenzijdig beeld van de stad. Wat gebeurt er wanneer we een jaar lang verhalen verzamelen en vastleggen over onze moeders, oma’s, vrouwen uit een ver verleden en vrouwen van nu? Hoe zou de geschiedenis van Amsterdam dan verteld worden?
Het Amsterdam Museum is opzoek naar verhalen over bekende en onbekende vrouwen die van betekenis zijn geweest voor Amsterdam, maar zelden of nooit worden beschouwd als onderdeel van de gedeelde geschiedenis. Aletta Jacobs’ inzet voor vrouwenemancipatie behoort niet alleen tot de geschiedenis van vrouwenrechten, maar eveneens tot de nationale geschiedenis. Aletta Jacobs is daarom terecht opgenomen in de Nederlandse Canon.
Via een Open Call roept het Amsterdam Museum iedereen op een ode te schrijven aan een vrouw die volgens hen belangrijk is of is geweest voor Amsterdam. De odes zullen worden opgenomen in de collectie van het Amsterdam Museum. Doe mee en wellicht wordt jouw ode gebruikt in een tentoonstelling, boek, podcast of theatervoorstelling over dit project!
Over de Canondagen
De canon bestaat uit personen, voorwerpen en gebeurtenissen die samen het verhaal van de historische en culturele ontwikkeling van Nederland vertellen. Deze onderwerpen worden als belangrijk beschouwd en zijn daarom vastgelegd om door te geven aan toekomstige generaties in Nederland. Het is belangrijk om op te merken dat de Canon veranderlijk is en niet de volledige geschiedenis van Nederland omvat.
Dit jaar vinden de Canondagen plaats in het weekend van 25 en 26 mei. Tijdens deze dagen organiseren verschillende culturele instellingen door heel Nederland activiteiten waarbij een aantal onderwerpen uit de Canon centraal staan. De Canondagen worden georganiseerd door het netwerk van de Canon van Nederland. Dit netwerk bestaat uit erfgoedinstellingen en musea die gezamenlijk streven naar het delen van de Nederlandse geschiedenis met een breed publiek.