14 dec 2024 - 1 jun 2025
Mini-expo: Girls On Top
Een ode aan jonge makers

14 dec 2024 - 1 jun 2025
Amsterdam Museum aan de AmstelNieuwe generatie
Voor de tentoonstelling Vrouwen van Amsterdam - een ode, verkennen jonge Amsterdamse makers vanuit verschillende perspectieven rollen rond gender, identiteit en feminisme. Onder de naam Girls On Top laten zij hun werk zien in pop-up tentoonstellingen op Studio Panorama. Hiermee bieden we een podium voor de stemmen van een nieuwe generatie.
Als bezoeker kun je meedoen aan performances, workshops, gesprekken en filmvertoningen. Deze ontmoetingen bieden ruimte om na te denken over genderkwesties van vandaag. Op deze pagina vind je de agenda van Girls On Top.

Isa Roelink
Isa Roelink
7 maart t/m 21 april
Isa Roelink (1997) studeerde af aan de schilderafdeling van de Koninklijke Academie van Beeldende Kunsten in Den Haag en maakt tegenwoordig textielkunst. In haar werk combineert Roelink droom en wetenschap, mythe en realiteit, en oude verhalen met moderne cultuur. Ze gebruikt textiel als een materiaal dat sterk verweven is met vrouwengeschiedenis en -tradities. Haar werk focust op vrouwelijke figuren in verhalen uit de mythologie en geschiedenis. Roelink herpositioneert deze figuren en laat zien hoe deze verhalen ook tegenwoordig nog betekenisvol zijn. Ze vormen een bron van kracht, inspiratie en perspectief voor hedendaagse kwesties rondom gender, identiteit en macht.

Lin Woldendorp, foto: Wouter le Duc
Lin Woldendorp
25 april t/m 18 mei
Lin Woldendorp (1994) is een fotograaf uit Amsterdam. In haar werk focust ze op verhalen van mensen en hun persoonlijke strijd. Hierbij let ze op wat ze overbrengt met de lichaamshoudingen die ze fotografeert. Lin laat niet alleen zien hoe iets echt is, maar probeert ook gevoel vast te leggen in haar foto’s. Kleur en vorm zijn daarbij belangrijk. Door licht in te brengen worden heftige onderwerpen draaglijker gemaakt.
“Ik zoek naar balans tussen het ensceneren van mijn werk en de realiteit zoals die zich aandient. Ik maak ruimte voor dat wat ontstaat en stuur mijn geportretteerde aan. Op deze manier zoek ik naar oprechtheid, om zo de juiste boodschap over te brengen.”
Als portretfotograaf werkt Lin daarnaast o.a. voor de Volkskrant, het Parool en NRC.

Gaite Jansen, foto: Romy Treebusch
Gaite Jansen
23 mei t/m 1 juni
De vijfde en laatste Girls On Top-maker is Gaite Jansen. Gaite Jansen is actrice en schrijver. Van jongs af aan vertolkt ze (hoofd)rollen in Nederlandse films en series. Ze studeerde aan de Toneelacademie Maastricht en speelde aaneensluitend een aantal jaar bij Internationaal Theater Amsterdam. Sinds haar rol in de serie Peaky Blinders is ze de landgrens overgegaan en combineert ze nationale met internationale producties. Ze schreef de tweetalige gedichtenbundel ‘Ode aan de Onstilbare/Ode tot he Insatiable’ en maakte de korte film ‘Beast’.
Gaite Jansen toont een immersieve ervaring over wedergeboorte en transformatie, getiteld: How You Were Never Born. In How You Were Never Born volgen we de innerlijke reis van een vrouw die geboorte geeft—maar niet aan een kind. Ze baart zichzelf opnieuw. In een intieme en spirituele vertelling probeert ze haar ongeboren dochter uit te leggen hoe ze, via de natuur en de diepgewortelde kracht van vrouwelijke energie, steeds dichter bij zichzelf komt.
Dit multidisciplinaire kunstproject ontstond uit een gedicht van Gaite Jansen, waarin ze de spirituele transformatie van een vrouw onderzoekt door middel van taal. De zoektocht naar een zintuiglijke ervaring bracht haar naar film, in samenwerking met cinematograaf Dionne Cats, en verder naar poëtische AI-beelden—een samensmelting van technologie en verbeelding. Ook werkte Gaite samen met fotografe Lotte Lisa Ekkel, wiens werk intuïtief en transformatief is. Lotte reisde mee naar Frankrijk, waar de film werd opgenomen, en legde met haar lens de essentie van wedergeboorte vast.
Gaite Jansen's mini-expo wordt in aanwezigheid van Gaite geopend tijdens AM Late, op 23 mei.

Over de tentoonstelling
In de tentoonstelling Vrouwen van Amsterdam - een ode maak je kennis met meer dan 100 vrouwen! Van inspirerende kunstenaars tot invloedrijke ondernemers, van onvermoeibare activisten tot toegewijde sleutelfiguren in volksbuurten. Vrouwen die stuk voor stuk iets hebben bijgedragen of betekend voor de stad Amsterdam, worden middels een object uit de collectie van het Amsterdam Museum of een persoonlijk voorwerp in bruikleen in de spotlights gezet. Hun verhaal, en waarom zij van belang waren, wordt verteld.
Hedendaagse kunstenaars en makers
Bewonder bovendien het werk van tien hedendaagse kunstenaars die een ode hebben gecreëerd aan deze iconische vrouwen. Mina Abouzahra, Tyna Adebowale, Danielle Alhassid, Mounira Al Solh, Yamuna Forzani en Céline Hurka, Jan Hoek en Duran Lantink, Çiğdem Yüksel, Charlott Markus, Sarah van Sonsbeeck, Studio L A, Hedy Tjin hebben allemaal speciaal voor deze tentoonstelling nieuw werk gemaakt en lieten zich inspireren door vrouwen die een impact hebben gehad op hen, en daarmee op Amsterdam.

Archief: Ismay Dotinga
21 februari t/m 2 maart
Ismay Dotinga (1992) is een kunstenaar die met haar zwart-wit werken een wereld schept waar het vreemde en het menselijke elkaar ontmoeten. In haar serie 'I am an Alien' (2021-2025) geeft ze vorm aan wezens die geen vast gender of identiteit hebben, maar wel diepe menselijke ervaringen oproepen. Naast haar kunst zet Ismay zich in voor de culturele sector als freelance projectleider. Met haar werk, zowel op papier als achter de schermen, bouwt ze aan een wereld waarin creativiteit en verbinding centraal staan.

Ruby Cruden, fotograaf: Tobias Ibelings
Archief: Ruby Cruden
31 januari t/m 15 februari
De eerste Girls On Top kunstenaar is Ruby Cruden. Ruby Cruden is fotograaf en regisseur. Haar fotografie- en filmoeuvre is te herkennen aan een kleurrijke, melancholische sfeer waarin zelf-viering, feminisme en inclusie centraal staan. Als zwarte, queer vrouw met ADHD kijkt ze continue door een unieke bril naar haar omgeving, en daagt ze de kijker uit om zich ook open te stellen voor een andere benadering van de wereld om ons heen. Haar activisme is terug te zien in de vorm van een zoektocht naar de grenzen van gender, ras en identiteit.
Ruby fotografeert met analoge camera’s. Niet alleen omdat het gehele proces kalmte en focus vereist, ook omdat de nostalgische sfeer van fotograferen op film haar verlangen naar een zachtere wereld communiceert.
Na haar Edison-nominatie voor Beste Muziekvideo 2021 (Merol - KNALDRANG) die ze regisseerde en filmde, besloot ze naast fotografie ook haar ambitie als filmmaker en regisseur na te gaan jagen. Haar werk verscheen eerder bij Warner Music, Netflix en Nike.

Studio Panorama Vrouwen van Amsterdam, foto: Françoise Bolechowski
Studio Panorama
Op het dak en in het hart van de collectiepresentatie van het Amsterdam Museum vind je Studio Panorama. Op deze plek zijn steeds nieuwe presentaties te zien van kunstenaars, artiesten of collectieven. Op deze manier gaan ze de dialoog aan met de collectiepresentatie Panorama Amsterdam. Ze geven daarmee een nieuw, hedendaags perspectief op de objecten aan de wanden. Studio LA (Lorien Beijaert en Arna Mačkić) ontwierp een open ruimte met abstracte objecten en vormen, die makers kunnen gebruiken om hun werk te tonen en zich deze ruimte op hun eigen manier toe te eigenen.
Studio Panorama is te bezoeken met een regulier entreebewijs.